مقایسه هاست لینوکس و ویندوز

كداميك از اين سرورها ارزانتر هستند ؟
معمولا سرورهاي لينوكس نسبت به سرورهاي ويندوز ارزانتر خدمات مي دهند در ضمن خدماتي هم كه ارائه مي دهند داراي امكاناتي زيادي از لحاظ اكانت زيردامنه – ايميل – اكانتFTP  و … هستند. دلیل اصلی ارزان بودن هاست سرورهای لینوکس رایگان بودن تقریبا تمامی برنامه های کاربردی و از جمله خود سیستم عامل لینوکس است.

كداميك از سرورها داراي ثبات و امنيت بيشتري هستند ؟
سرورهاي لينوكس بنا به ويژگی های سيستم عامل حاكم بر آنان از جمله کد باز بودن نرم افزارها و قدمت و پایداری برنامه های کاربردی و خود هسته اصلی لینوکس داراي ثبات و امنيت بيشتري نسبت به سرورهاي ويندوز هستند و كمتر در معرض تهديد قرار مي گيرند.

كداميك از سرورها سريعتر عمل مي كنند ؟
چون اكثر سرورها از سخت افزارهايي در يك سطح استفاده میکنند سرعت آنها چندان با يكديگر تفاوتي ندارند ولي برخي از كاربران خدمات ميزباني معتقدند كه سرورهاي لينوكس سريعتر از سرورهاي ويندوز به بازديد كنندگان سرويس ارائه مي دهند. حقیقت اینست که امکانات موجود در لینوکس امکان بهینه سازی سرور را برای ارائه سرویس راحتتر میکند.
كداميك از سرورها از نرم افزارهاي بيشتري پشتيباني مي كنند؟
سرورهاي ويندوز بيشتر از سرورهاي لينوكس از نرم افزار هاي برنامه نويسي و ايجاد بانك هاي اطلاعاتي پشتيباني مي كنند؛ ولی این پشتیبانی مخصوصا در مورد پی.اچ.پی به دلیل ناقص بودن و امنیت پایین؛ کاربرد محدود دارد. بطور جد توصیه میشود از هاستینگ ویندوز برای سایت های طراحی شده با php/mysql استفاده نکنید.

قابل توجه:
برخي ها بر اين باورند كه براي كار كردن با سرورهاي لينوكس حتما بايد از سيستم عامل لينوكس در کامپیوترهای شخصی خود استفاده كنند و يا حتي فكر مي كنند كه فقط بازديدكنندگاني مي توانند از سايت هاي مبتني بر لينوكس استفاده نمايند كه سيستم عامل رايانه آنان لينوكس است . اين طرز فكر كاملا اشتباه است . با هر سيستم عاملي مي توان به سرورهاي مبتني بر لينوكس متصل شد و يا از آنها بازديد نمود. مدیریت سرویس های در اختیار کاربر نیز عمدتا توسط کنترل پنل هاستینگ و سرویس های اف.تی.پی و ایمیل انجام میشود که با هر سیستم شخصی میتوانید از آنها استفاده کنید.