پلاتر و لمینت

به نام خدا

پلاتر هم همانند سایر دستگاه های چاپ دیجیتال دارای هد هایی هست که بوسیله آن رنگ را بر روی انواع گوناگون کاغذ انتقال می دهد.
نحوه کار بدینگونه است که فایل طراحی به وسیله کامپیوتر به ریز پردازنده دستگاه پلاتر انتقال پیدا می کند و رنگ از مخازن مخصوص به وسیله هد ها بر روی کاغذ انتقال پیدا می کند.
در انتها جهت جلوگیری از رنگ پریدگی در مقابل نور آفتاب و همچنین استحکام بخشیدن به پلات بر روی آن لمینت مات و یا براق کشیده می شود.
گفتنی است که برخی بر این باورند که کیفیت چاپ افست و پلات در یک حد هستند ولی چنین نیست و نمی توان کیفیت آن را با چاپ افست مقایسه نمود.
ولی می توان پس از گرفتن پلات آن را به عنوان نمونه رنگ در هنگام چاپ افست استفاده نمود و با ست کردن دستگاه بر روی رنگ پلات رنگی نزدیک به آن چاپ نمود.

بنابراین لمینت چاپ نیست,بلکه بعد از اینکه کار چاپ میشود آنرا پرس یا لمینت می کنند که با عرض های مختلف دستگاه های آن در شرکت ارائه می شود.لمینت دو نوع می باشد شامل لمینت گرم و سرد که سرد آن نازکتر,تقریبا زیباتر,ظریفتر و گران تر است. ولی لمینت رایج,لمینت گرم بصورت مات یا براق است که معمولا برای کارهای بزرگ یا همان لارج فرمت یا پلات استفاده می شود.

لمینت به نوعی همان پرس پوشش مشمع براق و به نسبت ضخیم ( البته شفاف ) بر روی پرینت است
لمینت عمدتا بر روی پرینت های عریض که از دستگاه های پلاتر گرفته می شود پرس می شود
حتما شما پایه های تبلیغاتی ( استند ) دیدید که بر روی این پایه ها طرح های مختلف گرافیکی قرار داده می شود که همه اونها لمینت هستند
البته لمینت در اصل : کاغذ کتد عریض + پرس پوشش شفاف پلاستیکی است یعنی به پوشش به تنهایی لمینت گفته نمی شود
کاغذ کتد هم مات و براق داره که مات کمی گرونتره
در کل لمینت بر روی پایه های استند و یا قاب فنری استفاده میشه ….
البته یکی از عمده ترین کاربردهای لمینت بر روی پایه های پاپ آپ است !! ( پایه های مشبک نمایشگاهی )